Obranné prostriedky

Ako si vybrať vhodný prostriedok na sebeobranu ak nechcem nosiť ostrú zbraň.

Na výber je niekoľko možností, skúsim popísať pre a proti každej z nich.

Elektrický paralizér

Ja sa k tomuto prostriedku obrany staviam dosť rezervovane.

Jednak je do dosť veľká vec ktorú musíte zo sebou nosiť.

Ďalšou veľkou nevýhodou je to že útočníka musíte pustiť k sebe až na dosah ruky ak chcete paralizér použiť a ideálne je aby sa dotkol priamo pokožky čo nie je stále možné a nehovoriac o tom že prakticky nemožné ho použiť proti útočiacemu zvieraťu (napr. psovi) bez toho aby ste sa vystavili nebezpečenstvu zranenia a účinok paralizéra prakticky končí s vypnutím elektrického výboja.

Obranný sprej

Asi jeden z najlacnejších a najúčinnejších spôsobov obrany či už proti útočníkovi alebo agresívnemu zvieraťu.

Na výber je niekoľko druhov účinných látok. Osobne odporúčam látky OC alebo CR.

Spreje s látkou OC majú koncentráciu účinnej látky cca od 10-15%.

Sprej s látkou CR má obsah účinnej látky len 0,1% ale účinok sa rovná 30% látky OC a takúto koncentráciu nemá pokiaľ viem žiaden predávaný obranný sprej.

Obe látky účinkujú proti agresívnym zvieratám aj proti podguráženému útočníkovi.

Na výber máte buď sprej ktorý strieka lúčom (tekutá strela) alebo klasicky.

Dosah tekutej strely je cca 3-4m.

Dosah klasického spreja je cca do 2m.

Najviac predávaná je tekutá strela. Je menej náchylná na rozptyl pri vetre a dostrekne na väčšiu vzdialenosť takže ju viete použiť aj proti útočiacemu zvieraťu (napr. psovi) na väčšiu vzdialenosť.

Pri použití obranných sprejov platí staré známe že proti vetru sa čú..ť nedá ...

Na použitie v uzavretých priestoroch odporúčam použitie sprejov kde je účinná látka vo forme gélu alebo peny, plače len zasiahnutá osoba.

Na obranu proti zvieratám do lesa odporúčam minimálny obsah spreja 100ml ideálne 400-500ml. Tieto spreje majú väčší dosah (8-10m) a obsah účinnej látky ktorý Vám zaručí že útočiace zviera môžete "polievať" po dlhšiu dobu a väčším množstvom ako z klasického spreja s obsahom 40 alebo 50ml.

Ďalšou výhodou je že tento sprej môžete mať voľne prístupný na oblečení v nejakom nosnom popruhu a je určite dostupnejší ako ostrá alebo plynová zbraň ktoré musíte nosiť skryte.

Teleskopický obušok

Rozšírený obranný prostriedok.

Odporúčam kupovať len kalené obušky.

Na výber je niekoľko veľkostí od 40 po cca 60cm.

Dĺžka kolo 60cm je už "udica" a nosiť to pri sebe je problém. Na nosenie sú najvhodnejšie dĺžky od 16" do 21" (40-52cm).

Väčšina ľudí si zvolí dĺžku okolo 50cm (21") ja osobne som si vybral 40cm (16") a k nemu baterku (obušok ESP) tak som dosiahol dĺžku skoro 50cm a baterku využijem viac ako samotný obušok.

Pri kúpe si treba uvedomiť že síce dlhší obušok ďalej dosiahne ale je aj ťažší a tým pádom má aj väčšiu zotrvačnosť a nie vždy bude okolo vás miesto ako na námestí a budete môcť oháňať obuškom hlava-nehlava.

Pre ilustráciu, chlapi z kriminálky kupovali bez rozdielu obušky 16" a uniformovaný policajti 21" alebo23".

Na skryté nosenie je najvhodnejšia dĺžka 16" alebo 18". Dlhší obušok už skryjete ťažko.

Čo sa týka nosenia, odporúčam klip na nosenie obušku od ESP BC-1. Klip sa nasadí na rukoväť a obušok môžete nosiť na opasku alebo zaháknutý o vrecko. Osvedčilo sa mi nosenie na opasku a obušok strčený do vrecka na nohaviciach. Dobrá dostupnosť obušku a v prípade že sa počas chôdze sám uvoľní tak sa vám netrčí pri nohe.

Puzdra ktoré sa dodávajú s obuškami sú skôr určené pre "otvorené" nosenie (SBS...)

Horizontálne puzdro neodporúčam. Na boku sa toto puzdro nosiť nedá (vyzeráte ako keby ste prehltli špáradlo) a nosiť ho vpredu alebo na chrbte je tiež na figu, stále vyzeráte ako keby ste mal na páse roxor.

Použitie obušku si treba nacvičiť. Na yuotube nájdete dosť spracovaných videí s návodmi na použite teleskopu. Teba mať "zmáknuté" aspoň základy (tasenie, technika úderu...). Výhodou teleskopu je že palicou dokáže tresnúť každý ale predsa aspoň základy si treba prejsť.

Správne použitý teleskop je účinná a odstrašujúca zbraň. Niekedy stačí len samotné otvorenie teleskopu a zaujatie obrannej pozície na vyriešenie situácie.

Plynová pištoľ

Veľmi rozšírený obranný prostriedok, voľne predajný od 18 rokov.

Ťaží z odstrašujúceho vzhľadu strelnej zbrane. Funguje ako klasická strelná zbraň. Strelivo je buď len s akustickým efektom (poplašné) alebo obsahuje účinnú látku (plynové). Najpoužívanejšou látkou je technické korenie (NONIVAMID) v rôznych koncentráciách.

Výhodu je väčší dosah ako pri klasických obranných sprejoch a tak isto aj zvukový efekt.

Zbrane sú viac či menej vernou kópiou skutočnej zbrane v cenách od cca 40 do 200.-€

Na výber je viacero kalibrov, ja odporúčam kaliber 9mm P.A.K. V tomto kalibri je asi najväčší výber streliva a aj plynové náboje v tomto kalibri majú najväčší obsah účinnej látky (až 220mg).

Čo sa týka veľkosti zbraní je výber skutočne bohatý od zbraní ktoré skryjete do vrecka až po zbrane veľkosti Beretta 92, takže vybrať si dokáže naozaj každý.

Podľa zákona zbraň nesmiete nosiť viditeľne takže treba si zvoliť vhodné puzdro a noseniu zbrane prispôsobiť štýl oblečenia.

Použitie pl. zbrane na obranu má ale jednu zásadnú nevýhodu. Ak ju vytiahnete na držiteľa ostrej zbrane tak ste splnili všetky podmienky ako sa nechať legálne zabiť...

Martin Šuťák

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky